Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yüzüncü Yıl Logosu Atatürk
  Eğitim Birimi

  YETİŞKİN EĞİTİMİ

       Eğitim-öğretim çalışmaları ile sosyal-kültürel ve sportif faaliyetler Standartlar Sistemi çerçevesinde Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanarak kurumlara gönderilen “eğitim haritası” kapsamında yürütülmektedir.  Bu hizmetler Kurum Öğretmeni ve  eğitim ve öğretim servisi personelleri tarafından yürütülmektedir. 
   

  EĞİTİM-ÖĞRETİM ÇALIŞMALARI

       Yabancı uyruklu hükümlü-tutukluların barındırıldığı bir kurum olmamız sebebiyle Türkçe bilmeyen yabancı uyruklu hükümlü-tutuklulara Yabancılar İçin Türkçe Öğretimi Kursları açılmaktadır.Bu kurslar Cumhuriyet Eğitimi Merkezi işbirliğinde yürütülmektedir.
   

  AÇIK İLKÖĞRETİM OKULU VE AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ

       Kurumumuzda Açık İlköğretim Okulu ve Açık Öğretim Lisesi’nde okumak isteyen tüm hükümlü-tutuklulara yardımcı olunarak eğitimlerine devam etmeleri sağlanmaktadır. Kayıt işlemleri ,kitap hizmetleri ve sınavları eğitim birimi tarafından yürütülmektedir.
   

  HAZIRLIK KURSLARI

       Hükümlü veya tutuklu öğrencileri AİO, AÖL, YGS,LYS ve AÖF gibi sınavlara hazırlamak, başarı oranlarını artırmak ve bu tür sınavlarda gerekli olan bilgiyi ve motivasyonu sağlamak için hazırlık kursları açılması için çalışmalar devam etmektedir.
   

  AÇIK ÖĞRETİM FAKÜLTESİ

       Açık Öğretim Fakültesi’ne kayıtlı öğrencilerin kayıt işlemleri ve sınavlarına katılmaları kurumumuz tarafından sağlanmaktadır.  Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi ve Millî Eğitim Bakanlığı Tarafından Yapılan Sınavlar: Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) ve Millî Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen YGS,LYS,DGS, KPSS vb. sınavlar, kurumumuzda yapılmaktadır.
   

  YÜKSEK ÖĞRETİM ÇALIŞMALARI

       Herhangi bir yüksek öğretim kurumuna devam ederken tutuklanan veya hüküm giyen öğrencilerin ya da ceza infaz kurumundayken üniversite sınavını kazanan hükümlü ve tutukluların okullarının kabul etmesi durumunda sınavlara katılmaları sağlanmakta ve kayıt işlemleri yapılmaktadır.
   

  DİN HİZMETLERİ VE AHLAKİ GELİŞİM

       Din ve ahlâk bilgisi dersleri, 30.3.2001 tarihinde imzalanan “Adalet Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı Arasında Tutuklu ve Hükümlülerin Dinî ve Ahlâkî Gelişmelerini Sağlamaya Yönelik İşbirliği Protokol”ü ve 26.9.2002 tarihli “Adalet Bakanlığına Bağlı Ceza ve Tutukevlerindeki Tutuklu ve Hükümlülere Verilecek Din ve Ahlâk Bilgisi Müfredatı” da dikkate alınarak Sarıçam İlçe Müftülüğü tarafından görevlendirilen Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenleri  veya vaizlerce yürütülmektedir.Şu anda kurumumuzda bir (3) vaiz görev yapmaktadır.
   

  İŞ VE MESLEK EDİNDİRME KURSLARI

       İş ve meslek eğitimi, hükümlü ve tutukluların verimli, üretken bireyler olarak toplum yaşamına uyumlarını sağlamak, salıverilmelerinden sonra gelir getirecek bir meslek edinmelerine yardımcı olmak amacıyla uygulanmaktadır.  Kurslar Cumhuriyet Halk Eğitimi Merkezi tarafından açılmaktadır.
   

  KÜTÜPHANE FAALİYETLERİ

       Kütüphane faaliyetleri, Ceza İnfaz Kurumları Kütüphane ve Kitaplık Yönergesine göre yürütülmekte olup tüm odalarda kütüphane listesi bulunmakta ve her onbeş günde bir kitap dağıtımı yapılmaktadır. Kurum kütüphanemizde bulunan 4401 adet kitap ile bütün hükümlü ve tutuklulara hizmet verilmektedir.
   

  SOSYAL VE KÜLTÜREL FAALİYETLER

       Eğitim kurulunun belirlediği esaslar çerçevesinde, sosyal ve kültürel faaliyetler, kurum öğretmeni ve sosyal hizmet uzmanı tarafından birlikte yürütülmektedir.
   

  KONFERANS VE SEMİNERLER

       Hükümlülerin ve tutukluların, kişisel, sosyal, kültürel, meslekî, ahlâkî ve sağlık yönünden gelişmelerini sağlayacak, insan haklarına saygıyı, yurt ve ulus sevgisini geliştirecek, aile bağlarını güçlendirecek nitelikte konferans veya seminerler düzenlenmektedir. Hükümlülerin ve tutukluların, kişisel, sosyal, kültürel, meslekî, ahlâkî ve sağlık yönünden gelişmelerini sağlayacak, insan haklarına saygıyı, yurt ve ulus sevgisini geliştirecek, aile bağlarını güçlendirecek nitelikte konferans veya seminerler düzenlenmektedir. 
   

  SPOR ÇALIŞMALARI

       Kurumumuzda 1 adet kapalı spor salonu,2 adet açık futbol sahası bulunmakta olup; basketbol,voleybol ,futbol,masa tenisi gibi sportif faaliyetler ve spor turnuvaları kurum personelleri tarafından yürütülmektedir.Turnuvalarda dereceye giren hükümlü-tutuklulara çeşitli hediyeler verilerek motivasyonlarının arttırılması amaçlanmaktadır.
   

  DİĞER SOSYAL VE KÜLTÜREL ÇALIŞMALAR

       Tiyatro, konser, sinema gösterimi, resim, karikatür, halk oyunları, müzik, el sanatları, sergi, bilgi yarışmaları, münazara, satranç-dama vb. çalışmalar yapılmakta veya planlanmakta ayrıca önemli gün ve haftaların kutlanması sağlanmaktadır.

  Adres

  Dağcı Mahallesi 5950.Sk No:20 Sarıçam/ADANA

  Telefon

  0322 504 70 72 - 0322 504 70 73

  FAKS: 0322 504 70 77

  E-Posta

  suluca.ltkcikisaretadalet.gov.tr